Kubův cestovatelský newsletter #41
Jak se v zimě nedostat do novin, první Čech na severním pólu s vysavačem, tipy na stavění iglú, průvodci po teplejších zemích a pár novinek.
Zima je tu, snažte se, aby o vás nepsali v novinách
S příchodem každé zimy se v médiích nevyhnutelně začínají objevovat články s titulky jako “Turisté vyrazili do zimních Jeseníků v legínách a teniskách”. A vlastně je to dobře… Protože, jak říká Horská služba v závěru starší obdobné zprávy:
Zveřejněním takovýchto příspěvků nechceme stigmatizovat lidi, kteří neodhadli zrádnost hor a potřebovali záchranu. Do potíží se zcela jistě nedostali úmyslně a ze zážitku se určitě poučí. Chceme pomocí jejich příběhu upozornit ostatní, aby se podobných dobrodružství pokud možno vyvarovali.
Máloco poslouží tak dobře k vlastnímu ponaučení, jako exemplární špatný příklad. I když rozhodně stojí za to pročíst si i nějaký ten pozitivní příklad - tento si od horských záchranářů dokonce vysloužil pochvalu.
Jen tak mimochodem, máte nainstalovanou Záchranku? A uložené číslo na Horskou službu +420 1210?
A abyste se do průšvihů pokud možno nedostali, může se vám hodit i pár tipů, jak se ve velké zimě správně oblékat přímo od polárníka.
První Čech došel na severní pól s kusem vysavače
Když jsme u toho polárničení… Příběh Miroslava Jakeše, který v roce 1993 jako první Čech došel pěšky na severní pól, je poněkud kuriózní. Jak už to u takových expedic bývá, potřeboval sehnat sponzora, který by mu v přepočtu na dnešní ceny dal čtvrt milionu korun. Našel ho ve výrobci vysavačů Lux, a tak na severní točnu táhnul i kus tohoto domácího pomocníka, s nímž se mohl vyfotit.
Jakeš je prvním úspěšným našincem na severním pólu samozřejmě pouze oficiálně, protože znalci ví, že tím opravdu prvním Čechem, byl Karel Němec ;)
Postavte si iglú
Dokud máme sníh, musíme si ho užít (obzvláště my v Brně). Stavění iglú je super zábava. A když si do něj omylem nezazdíte klíče, jako kdysi my, a nebudete jej tím pádem muset po třech hodinách dřiny zase pracně rozebrat, abyste se dostali domů, můžete v něm třeba zkusit přespat.
Příjemnou zábavu přeji.
Tipy pro výlety do tepla
Pokud patříte mezi lidi, kteří mají radši teplo, mám pro vás na webu pár užitečných průvodců po zemích, kde je sezóna buď v zimě nebo na jaře.
Co nového Za horami
Finišuji knihu “Jak na přechody hor”. Je to monstr-projekt, občas šedivím, občas pláču do klávesnice, občas to vidím optimisticky - každopádně upřímně doufám, že tahle praktická příručka pomůže co nejvíce začínajícím dobrodruhům najít svou vlastní cestu do neznáma.
Kromě toho se neflákám a píšu i na web:
5 dobrých důvodů, proč necestovat podle ChatGPT - Aneb AI je skvělý pomocník při mnoha lidských činnostech, ale cestování mezi ně zatím moc nepatří. Budu rád, když napíšete, jaká je vaše zkušenost.
Očkování pro cestovatele: Základní přehled (aktualizace)
Na treku v plné síle a bezbolestně: Co dělat pro ideální regeneraci - Jak na to, aby nás chození po horách co nejmíň bolelo :)
Kromě toho jsme vypustili do světa fungl přepracovanou a rozšířenou verzi kurzu, kde vás se zkušeným kolegou naučíme to nejdůležitější, co sami víme o vícedenním putování po horách. Bude to skvělý víkend nabitý praktickými tipy a, jak pevně věříme, taky v dobré partě. Přihlásit se můžete přes eshop a pokud chcete kurz darovat pod stromeček, vyrobím vám hezký poukaz ;)
Přeji co nejvíce zimních panorámat nebo tepla pod peřinou
Kuba Venglář, Za horami.cz
P.S.: Na eshopu je od loňska pár novinek a k tomu jsem nechal dovyrobit i evergreeny. S páskovačkou na krabice už jsem mistr a cestu do Zásilkovny máme prohrnutou :D
Líbí se ti můj newsletter? Pomáhají ti mé tipy nebo tě prostě jen baví číst a poslouchat cestopisy z málo známých míst? Tvá podpora mi pomůže tvořit tohle všechno i nadále.
Nebo aspoň přepošli tohle psaní někomu, jemuž chceš udělat radost něčím novým a zajímavým.