Kubův cestovatelský newsletter #40
Krátký film o rodině putující napříč Slovenskem, tipy na stěhování do zahraničí nebo třeba Belgičan, který nechtěl, aby se o něj máma bála...
Ahoj dobrodruzi a dobrodružky
Na začátek na vás mám otázku: Jak se vám líbí současná “všehochuť” forma newsletteru? Jsou témata, kterým bych se ve svém mišmaši měl věnovat víc? Jsou témata, která vás vůbec nebaví? Něco, co byste chtěli vidět a číst fakt pravidelně? Zmáčkněte odpovědět a klidně buďte struční. Já vám budu vděčný, že mi pomůžete psát lepší obsah ;)
Prozatím tedy výběr, jak jste zvyklí…
Krátký film o rodinném putování Slovenskem
Tohle je tak krásná věc… Dva dospělí s vozíky naloženými vším potřebným, tři malé děti a dlouhá cesta domů napříč Slovenskem. Doufám, že jednou budu podobný rodič. Snímek se mi líbí také proto, že s hlavní protagonistkou názorově souzním v mnoha věcech. Ať už postřeh o rychlochodcích nebo uvědomění si, že cesta nemusí být vůbec svázaná cílem a jednou konkrétní trasou. Ale hlavně je to celé prostě milé, hezké a upřímné.
Atlas obscura - inspirace na zajímavá místa nebo jen další apoštol masového turismu?
Už jste při plánování cest narazili na projekt Atlas Obscura? Mělo by jít o interaktivní mapu, která zobrazuje mimořádná místa z celého světa. Přispívají do ní sami cestovatelé. Mně osobně se to na jednu stranu líbí, na druhou se malinko bojím zda nejde o další pomoc ve vytváření "instagrammable places".
Co si o podobných projektech myslíte vy?
Neboj mami, jsem v pořádku
Někteří z vás asi dobře znají zbytečné obavy svých blízkých, když vyrážejí do světa. Možná jste se někdy na svých cestách taky museli mamince hlásit v pravidelných intervalech telefonem nebo aspoň smskou. Svérázně to vyřešil Belgičan Jonathan Kubben, který si z hesla "Mom, I'm fine" udělal osobní značku a na Instagramu po dobu několika let zveřejňoval různé zábavné snímky z mnoha zemí, v nichž svérázně ujišťoval svou mámu, že mu nic není. Chce se to fotkami trochu probrat, ne každá je tak vtipná, ale třeba při potápění se žraloky má jeho ujištění rozhodně svou váhu.
Jaké země vám zaplatí za to, že se tam přestěhujete (a v čem je háček)?
Pro spoustu lidí to zní jako sen. Přestěhovat se někam, kde lišky (případně jiná zvěř) dávají dobrou noc a ještě za to vyinkasovat tučný příspěvek na bydlení od místní správy, která je ráda, že v kraji vůbec někdo chce bydlet. Takové programy skutečně existují a pokud byste si chtěli vyzkoušet život v nějakém zapadákově ve Španělsku, Řecku nebo dokonce Švýcarsku, můžete to zkusit.
Celá věc má samozřejmě spoustu háčků - od konkrétních podmínek, přispívaných částek, které často nestačí ani na rekonstrukci vaší nové romantické ruiničky, nebo prostého faktu, že existuje důvod, proč někde nechce nikdo bydlet.
Jestli to ale se stěhováním někam do pryč myslíte fakt vážně a nepotřebujete k tomu nutně finanční příspěvek, Filip Molčan rozjel vedle svého newsletteru Zprávy z lesa malý vedlejšák, kde pravidelně vybírá zajímavé nemovitosti v zahraničí na prodej. Je libo hrad v Toskánsku?
Co nového Za horami
Chystáte se do Thajska? Velká aktualizace praktického článku pro cestovatele na vlastní pěst.
Jak bezpečně brodit řeky, abyste na treku neuplavali ani vy ani vaše věci.
18 praktických tipů na dárky pro dobrodruhy a cestovatele. Praktické drobnosti, hezké a užitečné věci, outdoorové dárky a zážitky. Myslím, že pro nadcházející měsíc a půl by se vám tahle inspirace mohla hodit.
Díky že čtete a velké díky všem, kdo mě nějak podporují ať už dobrým slovem, sdílením, nebo dokonce finančně. Bez vás by nebyl ani newsletter, ani Za horami.
Užívejte podzimu
Kuba Venglář, Za horami.cz
Líbí se ti můj newsletter? Pomáhají ti mé tipy nebo tě prostě jen baví číst a poslouchat cestopisy z málo známých míst? Tvá podpora mi pomůže tvořit tohle všechno i nadále.
Nebo aspoň přepošli tohle psaní někomu, jemuž chceš udělat radost něčím novým a zajímavým.