Kubův cestovatelský newsletter #42
Jak probíhá záchrana ze zaplavené jeskyně, zrušíme národní parky?, výběr cestovního pojištění, tipy jak se efektivně učit cizí jazyky a cestovatelské podcasty.
Ahoj dobrodruzi a dobrodružky
Jelikož vás, čtenářů, díky Substacku začalo raketově přibývat, rozhodl jsem se pro experiment s větší frekvencí newsletteru - nově bude vycházet 1-2x měsíčně místo 1x za měsíc až tři :) Pokud by to někomu přišlo moc, dejte vědět. Pokud málo, dejte vědět taky ;)
Příjemné čtení, koukání a zamyšlení přeji.
Záchrana ze zaplavených jeskyní
Aneb jak parta podivínů s extrémním koníčkem pomohla zachránit život 12 thajským dětem a jejich trenérovi.
Zpráva o ztracení 13 lidí v rozsáhlém jeskynním komplexu Tham Luang na severu Thajska v roce 2018 oblétla svět. Skupina fotbalistů na výletě zůstala odříznutá stoupající vodou kvůli začínajícímu období dešťů a nikdo netušil, kde přesně jsou, zda ještě vůbec žijí a jak je vytáhnou, pokud je náhodou najdou.
V rámci záchranné operace, na které se podílelo neuvěřitelné množství civilistů i vojáků, bylo nutné nasadit také potápěče, kteří se museli prostrkat dlouhými členitými chodbami a porvat se s vodním proudem, blátem a spoustou dalších nebezpečí. Pokud jsou pořádná jeskyňařina i potápění samy o sobě technicky náročné disciplíny, tak jejich kombinaci si většina lidí nejspíše neumí ani představit.
Thajské námořní jednotky na tohle neměly výcvik, proto se nakonec zapojili dobrovolníci. Partička šílenců, s velmi nebezpečným hobby, které sesbírali po celém světě a kteří byli nejspíše jediní, kdo mohl dětem pomoci.
Jejich příběh se vine napříč dokumentem The Rescue (Záchrana) od mého oblíbence Jimmyho China (Meru, Free Solo atd.). Kromě samotného dramatu v podobě průzkumu zatopených jeskyní, úvah, jak vysvobodit uvízlé fotbalisty, a nečekaného způsobu, jakým je nakonec dostali ven, se mi moc líbilo, jak film pracuje s postavami poněkud “geekovských” jeskynních potápěčů.
Nejlépe to vystihl jeden z nich: “Ve škole jsem byl nejspíše ten poslední, koho byste si vybrali do svého sportovního týmu, no a teď jsem jeden z prvních, komu volali, když bylo potřeba zachránit pár dětí.”
Jaké si vybrat cestovní pojištění na příští rok
Nemusíte zrovna uvíznout v jeskyni, aby se vám hodilo dobré cestovní pojištění. Pokud jste ho zatím nikdy moc neřešili, tak pár užitečných informací a důvodů, proč vám ani v Evropě na hory nestačí naše “evropská” kartička zdravotního pojištění nebo pojistka za pár korun k bankovní kartě, najdete tady a tady.
Pokud přemýšlíte, že by se vám vyplatila nějaká celoroční pojistka, možná znáte oblíbený Alpenverein a možná nevíte, že podobné (a lepší) pojištění nabízí i Český Horolezecký Svaz. Pěkné srovnání ČHS a Alpenvereinu najdete na tomhle webu.
Sám mám už několik let ČHSku, protože když v součtu vyrazím za hranice na více než cca 3 týdny (což se nasbírá snadno), tak při cenách jiných rozumných pojištění už vychází jejich nabídka dobře. Navíc na to nemusím pokaždé myslet a hlavně mám jistotu, že mi pojištění bude platit skoro všude a při všem - žádné výjimky pro sport, ferraty, chůzi mimo trasy, nad 3 000 metrů atd., které jsou u “obyčejných” pojištění běžné.
Zrušíme národní parky?
Název osvětového krátkého filmu “Zrušme KRNAP”, v němž Petr Jan Juračka s humorem a nadhledem rozebírá význam nejen Krkonošského národního parku, bychom očividně měli brát jako nadsázku.
Jenže niektorí bratia Slováci to s rušením národních parků myslí docela vážně. V listopadu u sousedů proběhla kauzička kolem vyjádření jistého tajemníka, že by snad Malá Fatra mohla být “jenom” přírodním parkem - tedy územím s nižším stupňem ochrany, která by umožnila jistým subjektům větší ekonomický rozmach. Když jsem si četl vyjádření od vedení NP k této iniciativě, musel jsem je obdivovat, jak kulantně ho dokázali sepsat.
Mimochodem TANAP (Tatranský národný park) mezitím spíše zpřísňuje - dlouho diskutovanou novinkou, která s novým návštěvním řádem vešla v platnost, je razantní omezení vstupu se psem.
Jak se učit cizí jazyky efektivně
Markét vysloveně baví učit se cizí řeči a alespoň krátkou smysluplnou konverzaci by nejspíše zvládla s většinou příslušníků evropských národností (a nejen s těmi). Už je to delší doba, co sepsala parádní návod, jak efektivně studovat jazyky podle úrovně, které chcete dosáhnout. Myslím, že jde o dobrý tip, jak naložit s dlouhými zimními večery.
Co nového Za horami
Podcast se probral ze zimního spánku :) Dlouho jsem si pohrával s myšlenkou na obnovení tohoto bohulibého počinu. Až jsem zcela náhodou kouknul do statistik a zjistil, že na Spotify zdaleka není mrtvý, jak bych očekával, a dokonce jej lidi i po letech od poslední epizody stále poslouchají.
Když mě pak Travel Bible zařadila do výběru nejlepších českých a slovenských cestovatelských podcastů (díky!), vzal jsem to jako znamení, že je potřeba konat.
Tak tedy tady - Svěží jaro na severu Íránu a vzácný závan svobody:
Poslouchat můžete ve všech oblíbených aplikacích.
Článek jsem od minula stihl jen jeden, ale zato výživný: Na treku v plné síle a bezbolestně: Co dělat pro ideální regeneraci.
Mějte se krásně a přeji vám, ať letos objevíte nějakou novou hezkou pohádku
Kuba Venglář, Za horami.cz
Líbí se ti můj newsletter? Pomáhají ti mé tipy nebo tě prostě jen baví číst a poslouchat cestopisy z málo známých míst? Tvá podpora mi pomůže tvořit tohle všechno i nadále.
Nebo aspoň přepošli dnešní psaní někomu, jemuž chceš udělat radost něčím novým a zajímavým.
Spadl ti můj newsletter do spamu či “hromadných”?
Přidej si adresu zahoramicz@substack.com do svého adresáře a email přesuň mezi "doručené" či do jiné své složky, kam si odkládáš newslettery. Chceš-li mít naprostou jistotu, můžeš si to nastavit jako pravidlo ve filtrech.