Kubův cestovatelský newsletter #44
Tipy na dobré čtení, podcast o přechodu Pacifické hřebenovky, jak omezit kondenzaci ve stanu, inspirace na letní výpravy vlakem, jak je na tom kurz a kniha Jak na přechody hor.
Ahoj dobrodruzi a dobrodružky
Přišel čas se neflákat a vydat další číslo newsletteru.
I horská služba má smysl pro humor
V tomhle testíku si můžete prosvištět základy bezpečnosti a zcela upřímně jsem se u něj také dobře bavil :)
Dobré čtení
Vybírám z článků, které mě v poslední době zaujaly:
Vyprávění o přechodu ledovce v Pákistánu. Bez příkras a zábavně.
Reportáž z Nairobi, aneb jak vypadá život ve druhém největším slumu na světě.
Jak oživit ekonomiku, když jste malý ostrůvek kdesi v Karibiku? Stačí mít určitou doménu a počkat si, až přijde ten správný technologický boom.
Jak si vybrat o chlup lepší místo pro stan
I já jsem si dříve myslel, že když na plachtě zevnitř stanu najdu vodu, znamená to, že mi protíká stan. Jenže ona je to většinou voda vzniklá kondenzací - tedy ze vzdušné vlhkosti, která je všude kolem (a kterou přiživujeme třeba i svým dechem). No a na některých místech je jí samozřejmě víc a nebo taky míň. Koukněte na video jak a kde si postavit stan, abyste kondenzaci minimalizovali.
Co nového Za horami
Jak správně používat trekové hole - nový článek na webu. Najdete v něm i pár velmi praktických videí.
Přechod PCT je směs bolesti a pocitů štěstí - podcastový rozhovor s Hynkem Bačíkem.
Štvalo ho, že mu jako diabetikovi všechno zakazovali, tak přešel 4250 km přes hory USA, aby dokázal, že to jde. V rozhovoru s horalem Hynkem se dozvíte, že dlouhé treky nejsou tak moc o tom, jak máte natrénováno, ale mnohem víc o vlastní hlavě. Povypráví jak vypadá den na pacifické hřebenovce, jaké to je, když vás v horách lízne okraj hurikánu, na jaké lidi při přechodu narazíte nebo jak bojoval s nudou, která se po stovkách kilometrů monotónní chůze dostaví. Samozřejmě se podělí také o pár praktických triků, které mu pomohly celou trasu úspěšně zvládnout.
Pojeďte s námi vlakem
Zase organizuji pro VlakFest pár punkových výprav po železnici.
V srpnu to bude jednak tradiční týdenní výlet do Bosny a Hercegoviny a pak ještě tradičnější výprava do Neznáma, kde vám řekneme pouze, kdy vlak odjíždí, ale kam to bude, to se musíte nechat překvapit (slibujeme pouze, že je to někam do zahraničí - na jaře jsme třeba byli až v chorvatské Rijece).
Kniha a kurz Jak na přechody hor
První termín kurzu o trekování po horách se vydařil na výbornou - účastníci byli skvělí a my s Hynkem prý taky (jinak jsme velmí skromní, tohle říkali lidi…). Tak do toho jdeme znova. Připojte se k nám o víkendu 5.-6. října (resp. od pátku podvečer do neděle odpoledne). Všechny informace jsou zde.
Stejnojmenná kniha by pak měla vyjít na podzim. Momentálně se dotahuje korektura, ladí detaily a já jsem už z toho všeho na prášky, protože jsem třeba kvůli “mírně” přestřelenému rozsahu musel velmi zhušťovat. Nu knížka je díky tomu snad ještě lepší a informačně nabitější. Čte se to prý dobře a především takovou dávku tipů od plánování, přes vybavení, balení, meteorologii, bezpečnost či trénink až po horské kuchtění pohromadě asi jinde nenajdete. Věnoval jsem jí defacto několik let života, tak upřímně doufám, že si vydobude své místo pod sluncem.
Mějte se krásně a přeji vám, ať své vlastní projekty přivedete do světa rychleji :)
—
Kuba Venglář, Za horami.cz
Líbí se ti můj newsletter?
Pomáhají ti mé tipy nebo tě prostě jen baví číst a poslouchat cestopisy z málo známých míst? Tvá podpora mi umožní tvořit tohle všechno i nadále.
Nebo aspoň přepošli dnešní psaní někomu, jemuž chceš udělat radost něčím novým a zajímavým.
Spadlo ti mé psaní do spamu či “hromadných”?
Přidej si adresu zahoramicz@substack.com do svého adresáře a email přesuň mezi "doručené" či do jiné své složky, kam si odkládáš newslettery. Chceš-li mít naprostou jistotu, můžeš si to nastavit jako pravidlo ve filtrech.