Kubův cestovatelský newsletter #43
Výprava na opuštěné požární věže, pár zamyšlení a tipy, co podniknout na jaře
Opuštěné požární věže
Pokud se chystáte na dobrodružnější výpravu do USA nebo Kanady, můžete si jako cíl ustanovit některou z mnoha opuštěných věží, původně sloužících jako protipožární hlídková stanoviště. Hlavním lákadlem kromě jejich odlehlosti budiž fakt, že je najdete vždy na vrcholcích s 360° výhledem. Postupně opouštěné jsou proto, že dneska úlohu hlídačů vznikajících požárů pomalu přebírají satelity a další technologie.
Ale jestli se chcete zasnít, tak ochutnávku, jak vypadá život takového lidského hlídače, najdete v tomto minidokumentu. Svým způsobem krásné, leč osamělé povolání, které nebude pro každého…
Jak chcete prožít následující rok?
Možná to sdílím o měsíc či dva později, než by bylo ideální, ale stejně bych se rád podělil o sympatický projekt Year Compass, který vás provede reflexí minulého roku (ať už kalendářního, vašeho věku nebo mezi zcela náhodnými daty) a taky vám pomůže se těšit na to, co přijde v tom následujícím.
Sám si jednou za čas snažím v hlavě urovnat, co se vlastně za poslední dobu stalo a co mě čeká a vůbec není od věci hodit si to na papír.
Něco končí, něco začíná…
Samozřejmě, že se snažím sledovat své kolegy publikující cestovatele. Některé z profesionální zvědavosti, jiné proto, že mě prostě baví nebo inspirují (ty nejlepší tipy najdete zde).
K úvaze mě přiměl nedávný “oficiální” brzký konec velké cesty Nicolette Havlové napříč Jižní Amerikou, která byla poměrně dost promována a třeba spojena s charitativní sbírkou. Popravdě, přesně tohle je ten důvod, proč jsem své výpravy nikdy předem nespojoval s ničím víc než s tím, že se chci někam podívat (a když se nasbírá materiál, o který se můžu podělit, tak to bude jen plus).
Už skutečnost, že by z cesty měl člověk automaticky vytvořit přednášku a nasbírat materiál na blog nebo nedejbože na knihu, je dost stresující. A pokud se to nepodaří rozumně vyvážit, cestu samotnou to dost degraduje (a ve výsledku i autenticitu a hodnotu příběhů, které z ní publikuji). Od jisté doby jsem si proto do hlavy vždycky musel natlačit “že to dělám hlavně pro sebe”.
Samozřejmě je úroveň sdílení výhradně naše volba jako lidí, kteří se rozhodli živit tím, že budeme ostatní bavit nebo vzdělávat svými průšvihy z cest. A pokud jsme si vybrali tohle “povolání”, musíme počítat s tím, že jsme se defacto vzdali hezkého koníčku a přijali nějakou zodpovědnost. Ale ta psychologie kolem je relativně náročná na vybalancování a je na každém, kolik si toho do báglu naloží - zejména proto, že nikdy neví, co přesně jej čeká. Pořád naštěstí nejsme třeba doktoři, kteří si rozhodně v půlce operace nemůžou říct, že je to už nebaví a radši by domů…
Nicol držím palce v hledání pevných základů a vypořádání všech rozjetých projektů ;)
Pro vás ostatní mám jiný tip, jakou aktuální cestu sledovat. Po pár letech se ze zimního spánku probrali kluci z Lada Svetom. Mají hodně svojský styl humoru, ale mě osobně dost baví, i když cestovat jako oni bych rozhodně nechtěl. U nich na webu si můžete pročíst i zápisky ze starších expedic nebo se na ně připravte tímto rozhovorem.
Co podniknout na jaře
Zážitkový kurz první pomoci pro horaly od ZDrSEM, aneb profesionální pomoc není vždy a všude dostupná nebo musíte počítat s ním, že si na ní počkáte. Tak je fajn se naučit, co dělat, když se věci zvrtnou. Ještě mají pár míst.
Náš kurz Jak na přechody hor se pomalu blíží. Pokud se chcete vypravit na delší dobrodružství v přírodě či snad rovnou divočině, ukážeme vám, co všechno jsme se za dlouhá léta naučili a ušetříme vám spoustu zbytečných chybiček, strádání a nepohodlí.
Výprava vlakem do Neznáma - pro VlakFest organizuji letos pár akcí a tahle je už hodně tradiční a hodně oblíbená. Nasednete do vlaku, v koncertním voze si na baru dáte něco dobrého, zapějete si u kytar, poznáte zajímavé lidi, pak si schrupnete v lehátkovém kupé a ráno se proberete někde úplně jinde. A nikdy předem nevíte, kde to bude ;) Poslední volná místa.
Co nového Za Horami
Podcast o tom, proč (aspoň zatím) není moc dobrý nápad cestovat podle umělé inteligence.
Článek, kde najdete vše podstatné o horské nemoci, jejich projevech, rizicích a co dělat, když na vás přijde. Probereme si také prevenci a správný postup aklimatizace – přizpůsobení se podmínkám ve větších nadmořských výškách, abyste se drsnějším projevům výškovky pokud možno vyhýbali.
Mějte se co nejlépe a přeji příjemné plánování i prožívání letošních dobrodružství
Kuba Venglář, Za horami.cz
Líbí se ti můj newsletter?
Pomáhají ti mé tipy nebo tě prostě jen baví číst a poslouchat cestopisy z málo známých míst? Tvá podpora mi umožní tvořit tohle všechno i nadále.
Nebo aspoň přepošli dnešní psaní někomu, jemuž chceš udělat radost něčím novým a zajímavým.
Spadlo ti mé psaní do spamu či “hromadných”?
Přidej si adresu zahoramicz@substack.com do svého adresáře a email přesuň mezi "doručené" či do jiné své složky, kam si odkládáš newslettery. Chceš-li mít naprostou jistotu, můžeš si to nastavit jako pravidlo ve filtrech.